Používame cookies, aby sme zlepšili naše služby a aby sme vám vedeli dať ponuky, ktoré zodpovedajú vašim preferenciám. Ak budete pokračovať v prehľadávaní, budeme to považovať za súhlas s ich používaním. Ak chcete zmeniť vaše nastavenia alebo získať viac informácií, kliknite sem - Podmienky používania & Cookies Policy

Zatvoriť


OK
Zatvoriť

Error


Čakajte prosím...


8 tipov pre výber správnej skartovačky

Výber stroja na skartovanie papiera by nemal byť zdĺhavým a únavným životným rozhodnutím. Väčšina nových kupujúcich s ním však nemá veľa skúseností, čo môže viesť ku komplikáciám. Pred kúpou potrebujete vedieť kde a načo sa bude skartovačka používať.
Ilustračný obrázok

1. Veľkosť papiera

Proces rozhodovania o skartovacom stroji začína veľkosťou papiera.

Väčšina kancelárií používa na likvidáciu súkromných informácií skartovačku, ktorá berie listy veľkosti A4. Skartovačky na dokumenty A4 môžu skartovať aj papiere formátu A3, ak sú preložené na polovicu. Dajte však pozor, koľko hárkov doň vkladáte – papier A3 preložený na polovicu predstavuje 2 hárky formátu A4. Ak viete, že budete musieť pravidelne a vo veľkom množstve skartovať dokumenty formátu A3, odporúčame zvážiť kúpu manuálne plnenej skartovačky so širším otvorom.
Formáty papiera

2. Veľkosť skartovačky

S otázkou veľkosti papiera ide ruka v ruke aj otázka veľkosti zásobníka a objem odpadového koša.

Ak skartujete malé balíky papiera, postačí jednoduchý, úzky vstup skartovačky. Vo všeobecnosti platí:
1
Jednému používateľovi stačí osobná skartovačka.
2-5
Malé skartovačky sú určené až pre päť používateľov.
5-10
Kancelárske skartovačky sú ideálne pre zhruba desať ľudí.
10+
Pre viac ako desať používateľov zvážte nákup profesionálnej skartovačky.

Aký veľký by mal byť kôš skartovačky?

Skartovačky sa vyberajú taktiež podľa objemu odpadového koša. Lepšie je sledovať kapacitu skartovaných hárkov v koši, než celkový objem koša v litroch. Berte do úvahy, že čím vyššie je zabezpečenie skartovačky, tým menšie čiastočky tvorí, a tým vyššia je kapacita skartovaných hárkov v koši.

3. Typ rezu

Pokiaľ ide o výber medzi skartovačkami, jedným z rozlišujúcich faktorov, ktoré treba zvážiť, je typ rezu.

Ak by ste si mysleli, že tieto stroje jednoducho rozrežú vaše dokumenty na rovné zvislé čiary, veľmi by ste sa mýlili. Stroje na rezanie pásikov vytvárajú dlhé rovné rezy. Krížové rezy dodajú vášmu skartovaniu dôvernosť nasekaním pásikov na menšie kúsky.

Mikrorezy preberajú koncepciu priečneho rezu a zdokonaľujú ho, rozrezávajú papier na oveľa menšie kúsky. Výsledkom je vysoko bezpečné skartovanie, ktoré redukuje papier na častice namiesto na kúsky.

Vaše obavy z úniku údajov určujú, akú úroveň zabezpečenia budete potrebovať.

Stupeň utajenia

Podľa toho, na aké oddelenie má byť umiestnená skartovačka, ľahko identifikujete potrebnú úroveň zabezpečenia. V štadnardnej kancelárii stačí aj P-3 až P-5. Na finančné oddelenia sú ideálne so zabezpečením P-6 a na oddelení ľudských zdrojov (HR) vyberte skartovačku s čo najvyšším zabezpečením, kvôli práci s osobnými údajmi.

4. Rýchlosť skartovačky

Skartovačky papiera vám majú ušetriť čas a námahu doma alebo v kancelárii. A veľká časť tohto pohodlia spočíva v rýchlosti.

Manuálne skartovačky alebo s automatickým plnením?

Výber manuálne alebo automaticky plnenej skartovačky záleží na niekoľkých faktoroch. Medzi ne patrí napríklad to, koľko času ste ochotní skartovaniu venovať a ako rýchlo potrebujete dokumenty skartovať. Skartovačka s automatickým plnením urobí prakticky všetko za vás.

Skartovačka s automatickým plnením

Skartovačky s funkciou automatického plnenia umožňujú jednoducho vložiť do skartovačky celý štós papierov a nie je nutné hárky vkladať jeden po druhom. Hovorí sa tomu „hands free“ skartovanie. Skartovačky s automatickým plnením v porovnaní s manuálnymi modelmi ušetria až 98 % času.

Skartovačka s manuálnym plnením

Skartovačky s manuálnym plnením si vyžadujú, aby do nich užívateľ vkladal dokumenty ručne. Dokážu spracovať väčší objem papierov naraz. Majú dlhý skartovací cyklus a sú vybavené technológiou proti zaseknutiu papiera, čo znamená, že sa nemusíte obávať núteného prerušenia skartovania.

Doba chodu

Väčšina moderných skartovačiek má špecifickú dobu chodu, čo znamená, že môžu pracovať nepretržite až do vopred určeného času. Potom sa musia ochladiť, aby si strojné zariadenie udržalo svoj prevádzkový stav. Tieto cykly sa pohybujú od dvoch minút po viac ako hodinu, v závislosti od značky a veľkosti skartovacieho stroja. Uistite sa, že si vopred preskúmate tú svoju, aby ste neboli nepríjemne prekvapení náhlym vypnutím.

Nože sa pri skartovaní zahrievajú a preto majú skartovačky určitý časový interval, v ktorom môžu skartovať a následne im treba dať čas na vychladnutie. Výber skartovačky teda záleží aj od toho, ako často potrebujete skartovať.

Neodporúča sa prekročiť časový interval pracovného cyklu skartácie. Môže tak dôjsť k poškodeniu rezného mechanizmu skartovačky a jej trvalému poškodeniu.
Väčšina výrobcov má technické údaje skartovačky nastavené na papier s kvalitou 70 g/m2, aj keď väčšina štandardných papierov má hodnotu 80 g/m2. Číslo z technických špecifikácií je teda potrebné vynásobiť číslom 0,875, aby ste skartovačku nadbytočne nezahltili. Skartovaním vzniká teplo, hoci minimálne, ale aj tak sa odporúča skartovačku umiestniť niekoľko centimetrov od steny či nábytku.

5. Hladina hluku

Skartovačky papiera sú vo svojej podstate hlučné. Nedá sa to obísť – sú to stroje plné pohyblivých častí, ktorých jedinou úlohou je krájať a trhať hárky papiera. Bez ohľadu na značku, ktorú si vyberiete, skartovačka spôsobí určité množstvo hluku.

Ak ste ochotní investovať, máte veľkú šancu nájsť jednotku s reguláciou hluku. Existuje niekoľko špičkových skartovačiek, ktoré sa môžu pochváliť tichou prácou.
hluk

6. Bezpečnostné prvky

Bezpečnostné prvky môžu byť dôležitým faktorom pri výbere skartovačky. Ak máte malé deti, ktoré by mohli byť ohrozené v blízkosti drviča bez dozoru, malá bezpečnosť môže znamenať veľký rozdiel.

Bezpečnostné kryty sú štandardom u väčšiny typov skartovačiek a pomáhajú udržať prsty mimo nebezpečných zón. Drahšie skartovače môžu používať laserové senzory na detekciu prstov, čím zastavia čepele skôr, ako môžu spôsobiť úraz.

7. Pokročilé funkcie

To, že si kupujete skartovačku, samozrejme neznamená, že si musíte kúpiť iba skartovačku. Mnohé z týchto jednotiek obsahujú množstvo pokročilých funkcií na pridanie a zlepšenie vášho zážitku pri skartovaní. Niektoré z nich zahŕňajú:
• skartovanie kreditných kariet a kancelárskych spôn
• technológia proti zaseknutiu - bráni zaseknutiu papiera, takže môžete skartovať bez prerušenia
• časovač ukazujúci ostávajúci čas do prehriatia
• výsuvné koše, ktoré sú pomerne bežné

8. Úspora energie

Až 80 % energie z používania skartovačky sa tvorí počas jej používania.

Ak chcete dosiahnuť lepšiu spotrebu energie, hľadajte skartovačku, ktorá uprednostňuje úspory energie, keď sa používa, aj keď je mimo prevádzky.

Nezabúdajte na starostlivosť o svoju skartovačku

Skartovačky si vyžadujú občasné premazanie, na ktoré slúži olej na skartovačky (alebo olejový papier). Tento úkon zaberie pár minút a odporúča sa opakovať ho v závislosti na vyťažení a výkone skartovačky.

Pre malé skartovačky je ideálne používať olejové papiere, keďže nemajú nádobu na olej. Veľkokapacitné skartovačky môžu mať nádobu na olej a mažú sa automaticky. Veľa reklamácií je práve kvôli zanedbaniu údržby, nie kvôli chybe skartovačky.