woman sitting at desk

6 tipov ako si vybrať kancelárske potreby

Či už ste začínajúca spoločnosť alebo dlhodobo fungujúca firma, malá alebo veľká, vyskytnú sa situácie, kedy sa bez kancelárskych potrieb nezaobídete. Aj v digitálnom svete, v ktorom musíte občas informácie zapísať “staromódnym” spôsobom alebo založiť vytlačené dokumenty do príslušných šanónov alebo archivačných krabíc.

 

Archivujte ako Profesionál: 7 užitočných tipov

 

Pozrite si prehľad základných kancelárskych potrieb, ktoré sme označili ako  nepostrádateľné a nemali by chýbať na žiadnom pracovnom stole. 

Navštívte e-shop Lyreco

1. Písacie potreby

 

Hoci sa kancelárske prostredie a vybavenie officu v priebehu rokov s rozsiahlym zavádzaním digitálnych technológií zmenilo, moderná kancelária stále potrebuje základné písacie potreby.

 

Písacie perá

Jednou z nevyhnutných kancelárskych potrieb sú perá. Pre niekoho triviálna položka, ale viete si predstaviť, že by ste nemali pero na podpisovanie dokumentov alebo zapisovanie poznámok?

ball point pen

 

Pre bežné každodenné používanie odporúčame klikacie guľôčkové perá pre rýchle a jednoduché použitie. Atrament z guľôčkového pera schne takmer okamžite a nerozmazáva sa. Samozrejme, typov pier je na trhu veľké množstvo (klikacie, neklikacie, guľôčkové, gélové, atramentové).  

Vybrať si môžete nielen atramentové, gélové, plniace, ale aj vodoodolné či dokonca zmazateľné perá alebo perá vhodné pre ľavákov. Rovnako môže ísť o klasické farebné perá s modrou, červenou, čiernou a zelenou tuhou.

Korektory

Pri používaní pera sú veľkým pomocníkom korektory, ktoré sú skvelé na rýchlu opravu chýb v texte, či už písaného alebo aj tlačeného. V ponuke nájdete korekčné rollery (pásky) alebo korekčné perá. 

lyreco roller

Obľúbenejšie sú rollery, na ktoré sa dá v podstate okamžite písať, zatiaľ čo korekčné perá potrebujú krátky čas na zaschnutie. Korekčné perá sú ideálne na opravu malých chýb ako sú bodky alebo čiarky, vďaka úzkej špičke.  

Zvýrazňovače

zvýrazňovače Lyreco

Nesmieme zabudnúť ani na zvýrazňovače. Pomáhajú nám označiť najdôležitejšie časti hlavne pri dlhšom texte a lepšie ho tak pochopiť, zapamätať si alebo rýchlejšie si vytvoriť súvislosti daného textu.

 

Vybrať písacie potreby pre pracovisko

2. Poznámkové bloky, zápisníky, papier 

Aj keď môže byť väčšina vašej práce online, obyčajný kancelársky papier je potrebný na zapisovanie alebo vytlačenie niektorých dôležitých vecí ako sú zmluvy a dohody, ktoré musia byť zväčša vytlačené a vlastnoručne podpísané. Kancelársky papier by ste mali mať preto vždy v dostatočnej zásobe.  

Na zapisovanie poznámok, úloh alebo vašich skvelých nápadov sú stále veľmi obľúbené poznámkové bloky a zápisníky. Na trhu existuje veľké množstvo rôznych druhov, či už ide o klasické zošity alebo špirálovo viazané bloky.  

note pads

Za nás absolútny “must have” v každej kancelárii sú samolepiace bločky, ktoré sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Zo skúseností vieme, že ich používajú takmer všetci pracovníci v kancelárii.  

Farebné nalepovacie papieriky sú skvelé na písanie poznámok, či už pre seba alebo niekoho iného. Aj v prípade, ak potrebujete pripomenúť niečo dôležité alebo napísať poznámku na dokument bez toho, aby ste museli písať priamo naň. Vďaka samolepiacim bločkom si môžete tiež udržať všetky dokumenty prehľadnejšie.

Preskúmať sortiment samolepiacich bločkov

small office stationary

3. Drobné kancelárske potreby

Ako sme naznačili vyššie, je len veľmi málo kancelárií úplne bez papiera, takže na udržanie poriadku v dokumentoch, či už tlačených alebo písaných, sú potrebné zošívačky a dierovače
 
V šuflíku pracovného stola by nemali chýbať ani nožnice, lepiaca páska, spony a iné drobné kancelárske potreby, ktoré je v prípade nutnosti vždy lepšie mať po ruke, ako po ne utekať do obchodu.

4. Organizéry pracovného stola

Organizéry do kancelárie

Mať na stole kopu dokumentov a hromadu papiera je bežný jav takmer v každej kancelárii. Vďaka stolovým organizérom na dokumenty môže byť váš pracovný stôl a kancelária uprataná a dokumenty roztriedené. Ide o efektívne riešenie poskytujúce úložný priestor na všetky potrebné papiere a dokumenty, ktoré je vďaka nim možné roztriediť a podľa potreby ľahko nájsť.  

desk organiser

Organizéry maximalizujú voľný priestor na pracovnom stole a okrem funkčných vlastností, môžu pôsobiť aj esteticky. Vyrábajú sa v rôznych tvaroch, materiáloch a farbách, takže si ich vždy viete zladiť so zvyškom kancelárie. 

cep

Ani iné drobné kancelárske potreby sa nemusia len tak povaľovať na pracovnom stole. Pre písacie potreby, samolepiace bločky, nožnice, spony a ďalšie predmety, existuje rozličné stolové príslušenstvo v podobe stojanov, zásobníkov a organizérov, v tých najrôznejších prevedeniach. Váš stôl tak nebude neustále preplnený.

Organizéry sú prispôsobené aj pre zásuvky, takže aj kancelárske potreby, ktoré nepoužívate každý deň, môžete mať uložené mimo stola. V prípade potreby tak budú hneď po ruke, bez zbytočného strácania času ich hľadaním v rozhádzanej zásuvke. 

 

5. Kancelárska stolička

 

Stoličky síce radíme skôr ku kancelárskemu nábytku, ako k doteraz spomenutým kancelárskym potrebám, avšak sú tiež každodennou a veľmi dôležitou súčasťou kancelárie.

healthy sitting woman in chair

Sedieť na stoličke vyrobenej v tom istom roku, kedy ste sa narodili, nie je dobré pre váš chrbát ani pre vaše zdravie. Aj keď táto stolička bola v tom čase určite na špičkovej úrovni, v posledných rokoch došlo k nespočetným zlepšeniam v našom chápaní ergonómie.

ergonomicka stolicka

Vyberte si správnu stoličku

Zlá stolička spôsobuje nesprávne držanie tela, čo následne vedie k rôznym zdravotným problémom, ako napríklad bolesť chrbta. A každá bolesť ľudí vyčerpáva, preto sedieť na stoličke so slabou oporou, znižuje hladinu energie a tým aj výkon v práci.

V každej kancelárii by preto mali byť vhodné kancelárske stoličky, čím sa zvýši nielen spokojnosť zamestnancov, ale aj ich efektívnosť, výkon v práci a tým aj celkový úspech spoločnosti. A v neposlednom rade sa vyhnete zdravotným problém.

6. Informačné tabule 

 

Na záver nemôžeme zabudnúť na obľúbené informačné tabule (magnetické, flipcharty), ktoré sa v priebehu rokov stali takmer stálou súčasťou každej kancelárie a mítingu. Takéto tabule sú užitočné na zapisovanie pripomienok, úloh, nápadov, brainstorming, či na zdieľanie všeobecných informácií pre celú kanceláriu.  

Na trhu sú k dispozícií viaceré druhy. Najčastejšie sa používajú magnetické tabule pre ich univerzálnosť. Môžete na ne nielen písať, ale aj magnetom pripevniť poznámky, dokumenty, či grafy bez toho, aby ste ju poškodili alebo použili pásku. Magnetickú tabuľu možno použiť počas prezentácie, ako nástenku, či ako učebnú pomôcku a svoje využitie nájde aj v domácnosti.

whiteboard

Magnetické tabule nemusia byť pripevnené len na stenu.

Môžu byť umiestnené aj na pohyblivom stojane, viete si ich tak preniesť a využiť kdekoľvek potrebujete. Ich ďalšou výhodou je, že sa ľahko čistia a vyžadujú minimálnu údržbu. Samozrejmosťou je možnosť pripevnenia popisných fixiek priamo na kraj tabule, nebudete sa tak musieť zdržiavať ich večným hľadaním.

Dobre organizovaný pracovný priestor s množstvom písacích potrieb a iných drobných kancelárskych vymožeností pozitívne ovplyvňuje efektívnosť a produktivitu pri práci každého, kto trávi väčšinu svojho pracovného dňa za stolom. Niekedy sú to totiž práve maličkosti, ktoré v konečnom dôsledku môžu zvýšiť výkon tým, že vám poskytnú pohodlie a estetiku.

contact us

Potrebujete poradiť s výberom kancelárskych potrieb a riešení pre vašu firmu?

Naši špecialisti a obchodní zástupcovia sú tu pre vás.

Kontaktujte nás!

Pokračovať v čítaní